1 kwi 14 12:57

Jak się pozbyć nieśmiałości?

Moja nieśmiałość jest przyczyną wielu niepowodzeń towarzyskich. Jak się jej pozbyć? Dziś pyta mnie Jakub, 25 lat.

Oto odpowiedź Malwiny:

Zacznijmy od tego, że nieśmiałość nie jest, a przynajmniej nie musi być wadą. Co więcej okazuje się, że przez wiele osób jest postrzegana jako cecha korzystna, gdyż łączy się często z dyskrecją, taktem oraz zrównoważeniem.

Te ostatnie zaś stanowią pożądane przymioty zarówno wśród znajomych, jak i partnerów życiowych. Nieśmiałość w tym kontekście bywa efektem małomówności, pasywności towarzyskiej, bądź przesadnej uprzejmości. A osoba cicha nigdy być może nie będzie lwem salonowym, który „rozkręci” każdą imprezę, ale bywa świetnym słuchaczem i powiernikiem, osoba pasywna zawsze da się przekonać do czyichś pomysłów i z chęcią wesprze ich realizację, a hiperuprzejmość zazwyczaj zjednuje otoczenie.

Jeżeli Twój problem postrzegasz jako związany z takimi właśnie właściwościami, postaraj się uwierzyć, iż są to Twoje zalety, a wtedy będziesz mógł wykorzystać je do pozyskania przyjaciół, jak i podbijania serc.

Inaczej jest jednak, jeżeli podstawą nieśmiałości jest niskie poczucie własnej wartości wynikające z wyobrażeń i przekonań na własny temat, jak także doświadczana dezaprobata ze strony otoczenia społecznego. W takiej sytuacji należy zrobić wszystko, aby pozbawić się powodów do niszczącej samokrytyki – dobierać starannie przyjaciół, tak aby w ich gronie znalazły się osoby potrafiące docenić Twoje zainteresowania, hobby i światopogląd; dbać o rozwój własny, aby mieć poczucie ciągłego mentalnego progresu; wychodzić ku światu i na przekór wszystkim swoim obawom dać otoczeniu poznać swoją osobowość.

Życzę powodzenia :),

Malwina

kontakt@sztukaflirtu.pl

Szukasz bratniej duszy i nie wiesz, jak zacząć? Sprawdź, jak działa portal randkowy Sympatia.pl już dziś! Tak >>> Chcę wypróbować, rejestruję się teraz.

Możliwość komentowania treści została tymczasowo wyłączona. W najbliższym czasie udostępnimy nową platformę do publikowania komentarzy.
Pokaż więcej