26 sty 15 14:18

Czy wiesz, czym jest empatia w związku?

Empatia w relacji to umiejętność uważnego słuchania partnera i nawiązanie kontaktu emocjonalnego z drugą osobą.

Udostępnij
8
Czy wiesz, czym jest empatia w związku? Foto: istock

Poniższa zabawa ma na celu skłonić cię do refleksji na temat tego, jaki jest twój poziom empatii w stosunku do partnera /-ki.

Zaznacz odpowiedź, która odpowiada twojemu największemu poziomowi zgodności z postrzeganiem Twojej relacji.

1. Twój partner /-ka wraca z pracy. Nic nie mówi, masz poczucie, że nie jest w dobrym nastroju. Twoja prawdopodobna reakcja to:

a. Widzę, że nie czujesz się dobrze. Jeśli masz ochotę, powiedz, co się stało. Jeśli będziesz mnie potrzebować, to jestem.

b. Co tak milczysz. Mam nadzieję, że nie obraziłeś się na mnie? Powiedz coś!

c. Widzę, że masz zły dzień. Pamiętaj, że inni mogą mieć gorzej. Głowa do góry!

2. Twój partner /-ka denerwuje się przed wizytą u twoich rodziców. Twoja prawdopodobna reakcja to:

a. Mam poczucie, że wizyta u rodziców wywołuje u ciebie silne emocje. Czy chcesz się ze mną czymś podzielić?

b. No mam nadzieję, że wizyta u rodziców ci nie przeszkadza? To bardzo dla mnie ważne. Liczę na ciebie.

c. Nie rozumiem, dlaczego tak się denerwujesz. To tylko spotkanie. Wyluzuj się.

3. Twój partner waha się przed zmianą pracy, choć wiesz, że tego chce. Chcesz o tym z nim porozmawiać. Twoja prawdopodobna reakcja to:

a. Wiem, ile zdrowia kosztuje cię ta decyzja i widzę, że nie jest dla ciebie łatwa. Będę cię wspierać niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, a jeśli chcesz to powiem ci, jakie jest moje zdanie. Oczywiście, zrobisz, jak uważasz. To twoja decyzja.

b. No zrób coś wreszcie. Ile można się zastanawiać. Będziesz mieć lepsze zarobki, a wiesz, jak to dla nas ważne. Pieniądze są nam potrzebne.

c. Rety. Po co tyle nerwów. Praca rzecz nabyta. Po prostu podejmij jakąkolwiek decyzję. Ile można czekać?

4. Twój partner /-ka jest zmęczona po pracy. Nie ma siły pozmywać, choć obiecał/-a, że to zrobi. Twoja prawdopodobna reakcja to:

a. Wiem, że obiecałeś/-aś. Jednocześnie widzę, że nie masz siły. Nic się nie stanie, jeśli naczynia poczekają. Dziś ty, a jutro ja mogę mieć gorszy dzień. Czy mogę coś dla ciebie zrobić?

b. Ty jesteś zmęczony/-a?! A co to za zmęczenie. Co ty masz za pracę? Ja to mam ciężko. Niech ci będzie, ja pozmywam… Trudno, moja strata…

c. Nie, cwaniaku, bierz się do roboty! W końcu umawialiśmy się, prawda?

5. Twój partner /-ka zaskoczył cię prezentem, który ci się nie podoba. Twoja prawdopodobna reakcja to:

a. Bardzo ci dziękuję. Wiem, że twoje intencje są dobre. Może tego nie założę, ale wiem, że o mnie pamiętasz.

b. No dobrze. Pożartowaliśmy, a teraz pokaż, co naprawdę dla mnie masz!

c. Na więcej nie wpadłaś/-eś? Szkoda..

Jeśli zaznaczyłeś/-aś w większości odpowiedzi "A", to prawdopodobnie wiesz, na czym polega empatia i starasz się być uważnym na to, co dzieje się z tobą i partnerem w sferze emocji. Kluczowe obszary, o których warto pamiętać to:

· Jaki masz kontakt ze swoimi emocjami - czy potrafisz okazywać radość, złość, smutek, żal. Czy kumulujesz emocje lub reagujesz agresywnie?

· Jakim jesteś słuchaczem w związku - czy koncentrujesz się tylko na sobie (na JA) czy dbasz o przestrzeń dla partnera? Pytasz, dajesz się wypowiedzieć, nie masz lepszego rozwiązania na wszystkie sprawy, uznajesz to, że macie prawo się różnić?

· Czy potrafisz rozpoznać emocje swojego partnera? Czy reagujesz na nie i nie ignorujesz ich, gdy są niekomfortowe dla ciebie?

Jeśli większość odpowiedzi jest twierdząca, to jest spora szansa na to, że potrafisz zarządzać swoimi emocjami oraz zwracasz uwagę na emocje partnera. Gratulacje!

Jeśli zaznaczyłeś/-aś większość odpowiedzi "B" lub "C", to pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą w waszym związku. Twój partner /-ka nie jest tłem dla ciebie i warto zmienić te proporcje. Związek to partnerstwo, pamiętaj o tym.

Test został przygotowany przez ekspertów Centrum Rozwoju Holis.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki typ osobowości do ciebie pasuje i z kim masz szansę stworzyć udany związek, uzupełnij test dopasowania w serwisie Sympatia Plus już teraz. Dasz sobie szansę na prawdziwe szczęście?

Udostępnij
8
Możliwość komentowania treści została tymczasowo wyłączona. W najbliższym czasie udostępnimy nową platformę do publikowania komentarzy.
Pokaż więcej