9 gru 14 15:04

Czy Twój związek rokuje na przyszłość?

Przychodzi taki moment w relacji, kiedy zastanawiamy się, czy nasz związek ma szansę na to, by stać się czymś trwałym. Przyjemne randki to już za mało i zaczynamy zastanawiać się, jakie mamy szanse na szczęśliwy związek.

Udostępnij
4
Czy Twój związek rokuje na przyszłość? Foto: istock

Dlatego sprawdź, jak poniższych pięć przykładów wpisuje się w Twoją relację z partnerem/partnerką.

Możesz również odwołać się do swoich wcześniejszych doświadczeń.

Zaznacz odpowiedź, która odpowiada Twojemu największemu poziomowi zgodności z postrzeganiem Twojej relacji.

1. Mój partner/-ka bardzo często podkreśla, że nie będzie rezygnował/-a ze swojego dotychczasowego stylu życia. Uważa, że jeśli mi na nim/niej zależy, to dostosuję się do jego komfortu.

a) Tak, to się zdarza często.

b) Raczej sporadycznie.

c) Mój partner/-ka rozumie, że ważne jest również to, co wspólne i wzajemna elastyczność.

2. Gdy pytam mojego partnera/-kę o plany na przyszłość, to unika odpowiedzi, wyraźnie czuje się niekomfortowo, kiedy chcę poruszyć taki temat.

a) Tak, to się zdarza często.

b) Raczej sporadycznie.

c) Mój partner/-ka jest zainteresowany wspólną przyszłością i mówi o tym.

3. Mój partner/-ka nie odnosi swoich planów do mojej osoby i nie pyta o mój punkt widzenia w kwestiach dotyczących jego/jej przyszłości.

a) Tak, to się zdarza często.

b) Raczej sporadycznie.

c) Nie, mój partner/-ka uwzględnia mnie w swoich planach życiowych.

4. Mój partner/-ka ma trudności z otwartymi rozmowami o jego/jej potrzebach, emocjach i generalnie unika rozmów na tematy dla nas ważne, takie jak: wspólna przyszłość, decyzje, zmiany życiowe.

a) Tak, to się zdarza często.

b) Raczej sporadycznie.

c) Nie, mój partner/-ka potrafi rozmawiać ze mną o sprawach dla nas ważnych.

5. Mam poczucie, że więcej nas różni od siebie niż łączy. Mamy różne potrzeby, pasje i wartości życiowe.

a) Tak to wygląda.

b) Raczej jest to zdrowy balans pomiędzy różnicami i podobieństwami.

c) Nie, mój partner/-ka ma wiele wspólnego ze mną.

Powyższe przykłady odnoszą się do najczęstszych mechanizmów definiujących trwałą relację:

1. Zaangażowanie partnerów w tworzenie obszaru wspólnego w związku "my", a nie tylko "ja", czyli dbanie o potrzeby partnera i otwartość na szukanie obszarów wspólnych.

2. Tworzenie wspólnych planów na przyszłość, a nie tylko życie dniem dzisiejszym, czyli poziom zainteresowania partnerów wspólnym rozwojem związku w czasie.

3. Sygnały od partnera/-ki, że uwzględnia Ciebie i Twój punkt widzenia w podejmowaniu ważnych decyzji w swoim życiu, czyli w jakim stopniu Twój partner jest zainteresowany Twoim udziałem w jego życiu w przyszłości.

4. Umiejętność prowadzenia rozmów na temat spraw ważnych w Waszym życiu takich jak potrzeby, emocje, kluczowe decyzje, plany, czyli zaangażowanie i otwartość na poznawanie partnera i komunikację.

5. Bazowanie na wspólnych wartościach życiowych takich jak: wizja wspólnego życia, zasady funkcjonujące w związku, idee, potrzeby, emocje, wartości.

Jeśli zaznaczyłaś/-eś w większości przypadków odpowiedzi "a", zastanów się nad tym, jak widzicie Wasz związek, podejmijcie próbę rozmowy na temat jego ważności dla Was obojga oraz dalszej wizji jego rozwoju.

Test został przygotowany przez ekspertów Centrum Rozwoju Holis.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki typ osobowości do Ciebie pasuje i z kim masz szansę stworzyć udany związek, uzupełnij test dopasowania w serwisie Sympatia Plus już teraz. Dasz sobie szansę na prawdziwe szczęście?

Udostępnij
4
Możliwość komentowania treści została tymczasowo wyłączona. W najbliższym czasie udostępnimy nową platformę do publikowania komentarzy.
Pokaż więcej