14 paź 15 16:18

Czy potrafisz przyjmować komplementy?

Komplementy to język dostrzegania w drugim człowieku czegoś pozytywnego. Jeśli chcesz, aby inni ludzie postrzegali ciebie przez pryzmat pozytywnych informacji, sprawdź, jak poruszasz się w świecie pozytywnych słów. W drugiej części psychozabawy dowiesz się, czy potrafisz przyjmować komplementy

Udostępnij
5

Zacząłeś/-aś biegać i widać pierwsze efekty. Waga spada, samopoczucie się polepsza. Ktoś w pracy zauważa to i mówi: "Dobrze wyglądasz, jak to robisz?"

A co mnie tak chwalisz? W czymś ci trzeba pomóc, że tak słodzisz?
Jakoś tak wyszło.
Dziękuję. Fajnie, ze zuważyłeś/-aś. Polecam wszystkim trochę ruchu i zmiana gotowa.

W drodze do domu zauważyłeś/-aś sąsiadkę – emerytkę niosącą ciężkie zakupy. Uznałeś/-aś, że warto pomóc zanieść zakupy w geście dobrej sąsiedzkiej woli do domu emerytce. W podziękowaniu usłyszałeś/-aś: "Ech,jak dobrze wychowany/-a młoda osoba. To rzadkość. Proszę pozdrowić rodziców, że tak dobrze wychowali."

Odpowiadasz, że nie ma za co i sarkastycznie dodajesz: "Akurat rodzice najmniej się do tego dołożyli".
Mówisz: "To nic wielkiego".
Uśmiechasz się, mówiąc, że przekażesz pozdrowienia i polecasz się na przyszłość.

W pracy zbliża się koniec kwartału i trzeba zamknąć bilans. Wpadłeś na pomysł usprawnienia procedury, która ułatwi pracę tobie i zespołowi. Szef docenia twoje zaangażowanie i na forum zespołu mówi: "Świetna robota! Dajesz przykład wszystkim. Dziękuję".

Czujesz się zawstydzony/-a dobrym słowem od szefa na forum kolegów i koleżanek. Co więcej, obawiasz się, czy nie będą zazdrośni.
Jest ci miło, że twój wysiłek został dostrzeżony.
Jest ci obojętne, co powie szef, bo myślałeś/-aś tylko o tym, aby sobie ułatwić życie.

Wiesz, że twój/-a partner/-ka ma ciężki okres w pracy i chcąc jej zrobić niespodziankę, przygotowujesz super kolację. Po powrocie do domu partner/-ka z uśmiechem stwierdza: "Ech, jak ty potrafisz o mnie zadbać! Dziękuję, Skarbie". Twoja reakcja to:

"A, tak szybko upichciłem/-am. Pięć minut przy garach. Nic wielkiego".
"Nie chwal zanim nie zjesz, bo chyba trochę przypaliłem/-am sos…"
"Miło to słyszeć. To sama przyjemność dla mnie!"

Jesteś na niedzielnym obiedzie u mamy. Po deserze idziecie na spacer do parku, gdzie mama spotyka koleżankę i chcąc pochwalić swoje dorosłe dziecko w oczach przyjaciółki, mówi: "Życzę wszystkim takiego dziecka".

Wszystko ci jedno, bo i tak jesteś zajęty/-a wysyłaniem SMS-ów do partnera/partnerki.
Czujesz się zażenowany/-a reakcją mamy przy obcej ci osobie i chcesz już iść.
Uśmiechasz się i dziękujesz za dobre słowo.
Twój wynik: Potrafisz przyjmować komplementy
Zdajesz sobie sprawę z tego, że pozytywne słowo wyzwala pozytywną energię i powoduje, że ludziom jest trochę lepiej w życiu. Nie zakładasz złych intencji u innych i dlatego z uśmiechem reagujesz na dobre słowo, które słyszysz pod swoim adresem. Wiesz, że najważniejsze jest to jak sam/-a o sobie myślisz, a myślisz o sobie dobrze. Dlatego komplementy przyjmujesz i potrafisz na nie pozytywnie zareagować.
Podziel się wynikiem:
Podziel się
Tweetnij
Udostępnij
Twój wynik: Słyszenie komplementów sprawia ci trudność
Nie potrafisz przyjmować komplementów. Masz tendencję do doszukiwania się ukrytych, negatywnych intencji ze strony komplementującego lub dyskredytujesz wartość komplementów. Zwróć uwagę na to, że komplement to tzw. pozytywna komunikacja czyli zwrócenie uwagi na wartości takie jak umiejętności, sukcesy, zainteresowania. To potwierdzenie uznania, które uzyskujesz w oczach innych. Ma ogromną wartość. Pomyśl o zmianie i zacznij pracować nad umiejętnością przyjmowania komplementów. Na początek warto zwrócić uwagę na reakcję. Stosuj sformułowanie: „Dziękuję, że zauważyłeś/-aś. To miłe z Twojej strony.”
Podziel się wynikiem:
Podziel się
Tweetnij
Udostępnij
Twój wynik: Nie potrafisz przyjmować komplementów
Masz tendencję do doszukiwania się ukrytych, negatywnych intencji ze strony komplementującego lub dyskredytujesz wartość komplementów. Zwróć uwagę na to, że komplement to tzw. pozytywna komunikacja czyli zwrócenie uwagi na wartości takie jak umiejętności, sukcesy, zainteresowania. To potwierdzenie uznania, które uzyskujesz w oczach innych. Ma ogromną wartość. Pomyśl o zmianie i zacznij pracować nad umiejętnością przyjmowania komplementów. Na początek warto zwrócić uwagę na reakcję. Stosuj sformułowanie: „Dziękuję, że zauważyłeś / aś. To miłe z Twojej strony.”
Podziel się wynikiem:
Podziel się
Tweetnij
Udostępnij
Udostępnij
5
Możliwość komentowania treści została tymczasowo wyłączona. W najbliższym czasie udostępnimy nową platformę do publikowania komentarzy.
Pokaż więcej