27 lut 15 13:04

Czy masz tendencję do manipulowania partnerem?

Każdy z dwojga ludzi w związku ma swoje potrzeby. Na różne sposoby usiłujemy je realizować. Istnieje również ryzyko, że stosujemy mechanizmy manipulacyjne, które wpływają na jakość relacji. Sprawdź, jak to może wyglądać u ciebie.

Udostępnij
2
Czy masz tendencję do manipulaowania partnerem? Foto: istock

Zaznacz odpowiedź, która odpowiada twojemu największemu poziomowi zgodności z postrzeganiem Twojej relacji.

1. Mój partner/-ka wychodzi na imprezę pracowniczą i nie dzwoni przez dwie godziny. Denerwuję się, piszę SMS-y, a w końcu dzwonię i mówię mu, jak bardzo się martwię, oczekując, aby częściej dawał znać, co z nim się dzieje.

a. raczej tak

b. raczej nie

2. Mój partner nie poświęca mi tyle czasu, ile chcę. Aby zwrócić na siebie uwagę, zdarza mi się zrobić coś głupiego, aby poczuł, że może mnie stracić, jeśli nie zmieni postawy.

a. raczej tak

b. raczej nie

3. Mój partner chce iść sam do kina. Jestem zaskoczony/-a, że w ogóle rozpatruje taki scenariusz. To mnie złości i sygnalizuję mu, żeby zapomniał o wspólnym kinie na długie tygodnie. Jestem oburzony/-a

a. raczej tak

b. raczej nie

4. Na spotkaniu ze znajomymi mam poczucie, że mój partner/-ka zbyt mocno zwraca na siebie uwagę innych. Przeszkadza mi to, więc zaczynam z niego/niej żartować, aby trochę wyhamował/-a.

a. raczej tak

b. raczej nie

5. Twój partner wraca zadowolony z pracy i z uśmiechem informuje, że zakończył ważny dla siebie projekt. Jest na ustach wszystkich i został doceniony. Jesteś wściekły/-a, bo tobie w pracy nie idzie najlepiej. W przypływie złośliwości mówisz mu/jej: "Lepiej późno niż wcale z tym projektem…"

a. raczej tak

b. raczej nie

Jeśli zaznaczyłeś/-aś we większości odpowiedzi "a", to prawdopodobnie możesz nieświadomie reagować manipulacyjnie. Pamiętaj o tym, że manipulacja emocjami, to forma agresji w stosunku do partnera. To może zagrażać trwałości waszej relacji. Manipulacja w relacji może objawiać się następującymi zachowaniami:

· Wzbudzanie lęku u partnera – prowokowanie sytuacji, w których partner boi się utraty wpływów w związku.

· Wzbudzanie poczucia winy u partnera – prowokowanie sytuacji, w których partner jest obwiniany za dane wydarzenie jako jedyny odpowiedzialny

· Stosowanie gróźb – używanie argumentów opartych o warunkowość, np. jeśli tego nie zrobisz, to ja…

· Wyśmiewanie – najczęściej publiczna forma negatywnej oceny w sprawach ważnych dla partnera.

· Osłabianie poczucia własnej wartości u partnera  - obniżanie rangi sukcesów i dokonań partnera, doszukiwanie się słabości, odbieranie przyjemności z tytułu ważnych dla partnera działań.

Jeśli większość odpowiedzi to "b", jest spora szansa na to, że potrafisz komunikować się bez przemocy w relacji. Tak trzymać!

Test został przygotowany przez ekspertów Centrum Rozwoju Holis.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki typ osobowości do ciebie pasuje i z kim masz szansę stworzyć udany związek, uzupełnij test dopasowania w serwisie Sympatia Plus już teraz. Dasz sobie szansę na prawdziwe szczęście?

Udostępnij
2
Możliwość komentowania treści została tymczasowo wyłączona. W najbliższym czasie udostępnimy nową platformę do publikowania komentarzy.
Pokaż więcej