4 lut 14 11:44

Czy ktoś w Polsce chce być singlem?

Znamy wyniki sondy przeprowadzonej przez portal Sympatia.pl w ramach akcji "Mapa uczuć". Większość respondentów, uważa, że małżeństwo jest gwarancją trwałości związku. Nikt nie chce być singlem.

Single w Polsce Foto: Shutterstock

Chcecie wiedzieć, co Polacy sądzą na temat konkubinatu? W którym województwie jest największe przyzwolenie na niezobowiązujące spotkania i czy single są zadowoleni ze swojego życia? Jeżeli tak, czytajcie dalej.

Małżeństwo, wolny związek, a może życie w pojedynkę?

Wg sondy zdecydowana większość Polaków uważa, że związek należy sformalizować, bo to małżeństwo jest gwarantem trwałości związku.

Największymi zwolennikami wstępowania z związek małżeński są jednak mieszkańcy województwa łódzkiego (82%) i podkarpackiego (78%).

- Obecnie obserwujemy znaczny wzrost liczby rozwodów. Rozpada się prawie co 3 małżeństwo już po kilku latach życia razem. W województwie łódzkim jest jeden z najwyższych wskaźników rozwodów. Ale nadal ludzie chcą wierzyć, że związek zalegalizowany będzie po prostu bardziej trwały - tłumaczy wyniki sondy dr Julita Czernecka, z Zakładu Socjologii Płci i Ruchów Społecznych na Uniwersytecie Łódzkim. - Po pierwsze: legalizacja związku dla wielu ludzi oznacza, że partnerzy poważnie myślą o budowaniu wspólnej przyszłości, traktują siebie serio, a nie jako związek "tu i teraz", bez zobowiązań, czyli bez możliwości planowania. Chcą sobie także ułatwiać funkcjonowanie w zakresie formalnoprawnym - wyjaśnia Czernecka.

A co z konkubinatem?

61% respondentów – pochodzących ze Śląska uważa, że najlepszą formą związku jest konkubinat.  Ślązakom papierek nie jest potrzebny do szczęścia. Zwolennikami kohabitacji są również mieszkańcy Pomorskiego (50%).

- Badania pokazują, że związek niesformalizowany, szczególnie wieloletni, powszechnie określany jako konkubinat, jest tak samo angażujący, jak małżeństwo - twierdzi dr Julita Czernecka. - Ludzie biorą kredyty, wychowują dzieci, przyznają, że nie potrzebują świadectwa miłości. Takie związki przy rozstaniu są tak samo bolesne jak rozwody, różnica polega na tym, że unikamy konfrontacji w sądzie, ale wiele rzeczy musimy sami rozwiązać, nie zawsze jest to łatwe - dodaje Czernecka.

Polski singiel

Według GUS w Polsce żyje ponad 5 milionów singli. Wyniki przeprowadzonej sondy pokazują jednak, że osoby żyjące bez partnera traktują tę sytuację jako przejściową i wcale nie są zadowolone z faktu życia w pojedynkę.

Czy można z tego wysnuć wniosek, że aktywni szukają swojej drugiej połówki? Tylko 7% mieszkańców Wielkopolski i 5% Podlaskiego deklaruje, że lubi swoje życie singla i nie chce wchodzić w żaden związek.

Związki wolne, oparte na niezobowiązujących spotkaniach, są najpopularniejsze wśród mieszkańców Wielkopolski. Aż 44% mieszkańców tego regionu jest zdania, że taka forma związku jest najlepszą z możliwych.

- Fakt, że większość Polaków traktuje życie w pojedynkę jako stan przejściowy wynika z tego, że jesteśmy nadal bardzo silnie zakorzenieni w wartościach tradycyjnych, w których istotne jest posiadanie stałego partnera, rodziny - opowiada dr Julita Czernecka. - Jest to także oznaka sukcesu w życiu osobistym. Natomiast pokutuje stereotyp, że single to osoby albo niedojrzałe, niepotrafiące zbudować związku, albo te, z którymi coś jest nie tak. Nikt nie chce być tak postrzegany. Poza tym wielu ludzi docenia życie w związku jako łatwiejsze z punktu widzenia codziennych problemów, wsparcia, jakie się uzyskuje od partnera czy zwyczajnie ułatwień prowadzenia gospodarstwa domowego we dwoje - dodaje ekspertka.

Komentarza udzieliła Julita Czernecka, doktor nauk społecznych, socjolog, autorka książki "Wielkomiejscy single" (2011). Pracuje w Zakładzie Socjologii Płci i Ruchów Społecznych na Uniwersytecie Łódzkim, ekspertka portalu randkowego Sympatia.pl.

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo


Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~unnmaed. Użytkownik anonimowy
~unnmaed. :
No photo ~unnmaed. Użytkownik anonimowy
Ja tam lubie byc "singlem". Co w tym złego? I nie wierze w te kilka procent, które podajecie.
7 lip 14 23:24 | ocena: 100%
Liczba głosów:5
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~QqLaVCMLklKVTwnW Użytkownik anonimowy
~QqLaVCMLklKVTwnW :
No photo ~QqLaVCMLklKVTwnW Użytkownik anonimowy
veL9TQ http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
20 maja 17 04:59
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~grdw3F34c Użytkownik anonimowy
~grdw3F34c :
No photo ~grdw3F34c Użytkownik anonimowy
AGsan tavij ntr .. Hoorhon blog bnaa.. Ter huulah auaudsl deer tegj ih sur badruulaad bh hereg yu bnaa? ta nart aldah zuil bhgu bz de? hoorhon hiih yumgu huuhduud copydood l bz .. surshd ..
10 mar 15 12:22
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~RfwlDyuIzhL Użytkownik anonimowy
~RfwlDyuIzhL :
No photo ~RfwlDyuIzhL Użytkownik anonimowy
/ Cześć Robert. Wychodzi na to, że idziemy pirawe rf3wnym tempem. Chociaż masz okazję zobaczyć trochę ujęć z tej konferencji. Za wiele zdjęć i filmu nie zrobiłem, bo tak ciekawie mf3wili o treningu i zdrowiu głf3wnie Joel, że cały czas słuchałem i notowałem. Na co dzień nie mam zbytnio dużo pozytywnie nastawionych do działaniu ludzi w swoim środowisku. Takie wydarzenia jak to, pozwalają mi naładować się pozytywną energią, ktf3ra płynie od każdej osoby na takim spotkaniu.
10 mar 15 10:44
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Seb Użytkownik anonimowy
~Seb :
No photo ~Seb Użytkownik anonimowy
W Polsce nie ma nic, co sugerowało by zacofanie, czyli postrzeganie singla i zbytnie wchodzenie w jego życie, czyli uważanie go za dziwaka. Polska to nowoczesny Zachód, więc jest duża swoboda.
21 lut 15 11:15
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~EWELINA Użytkownik anonimowy
~EWELINA :
No photo ~EWELINA Użytkownik anonimowy
Pewnie, że chciałabym poznać kogoś odpowiedzialnego i "nadającego na tych samych falach". Mąż zmarł 6 lat temu, jestem sama, ale nie samotna. Myślę, że przeszkodą jest tu mój wiek (60+), choć wyglądam w miarę młodo. Poza tym trochę obawiam się nowego związku:(
27 sty 15 10:11 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Pokaż więcej